Posiadacze mieszkania przeznaczonego na wynajem muszą zapewnić jego odpowiednie wyposażenie dostosowane do potrzeb potencjalnego klienta. Często wiążę się to z reorganizacją dotychczas zajmowanych pomieszczeń, zmianą umeblowania, czy też przeprowadzeniem drobnych remontów. Zapewnienie niezbędnych mebli oraz sprzętów AGD zwiększy atrakcyjność oferty na rynku i przyspieszy etap zawierania umowy. Dobrą praktyką w tym przypadku jest postawienie się na miejscu wynajmującego i spojrzenie na mieszkanie z jego perspektywy.
Rodzaj najemcy a wyposażenie mieszkania
Praktyczne urządzenie mieszkania będzie miało inną definicję w zależności od trybu życia, przyzwyczajeń i ilości osób, które się w nim znajdą. Jednak wspólnym mianownikiem wszystkich lokali jest wyposażenie łazienki w sprawnie działającą toaletę, prysznic bądź wannę (dla rodzin z dziećmi) oraz umywalkę z miejscem do przechowywania kosmetyków. Lokatorom wynajmującym mieszkanie na dłuższy okres będzie zależało także na pralce. W kuchni oprócz podstawowych sprzętów takich jak lodówka, płyta grzewcza czy piekarnik, warto rozważyć zakup zmywarki, która obniży koszty rachunków. W mieszkaniu wynajmowanym na pokoje, w każdym z nich powinno się znaleźć łóżko, szafa i biurko z krzesłem do nauki/pracy. Mieszkanie przeznaczone dla rodziny zyska na wartości, jeśli wydzielimy salon ze strefą wypoczynkową i wstawimy stół do wspólnych posiłków. W większym lokalu warto przeznaczyć pokój na sypialnie dla rodziców z łóżkiem małżeńskim, dużą szafą i ewentualnym miejscem na łóżeczko dziecięce.
Lokatorzy posiadający zwierzęta
Decyzja o wynajmie mieszkania osobom posiadającym zwierzęta należy do właściciela. Niewątpliwie zgoda na czworonożnych przyjaciół zwiększy zainteresowanie mieszkaniem, gdyż takie oferty są na rynku mniejszością. Dając pozwolenie lokatorowi na zwierzaka, warto jednak zadbać o bezpieczeństwo wyposażenia i w miarę możliwości uchronić je przed zniszczeniem. Dobrymi praktykami w takiej sytuacji jest:
- usunięcie dywanów, w których kumuluje się sierść,
- zabezpieczenie podłogi drewnianej/paneli dedykowanym lakierem,
- zakup sofy i łóżek z gładkimi obiciami o gęstym splocie, które zniechęcą przed drapaniem,
- wybór plamoodpornych farb ściennych,
- zamontowanie żaluzji lub rolet zamiast firanek i zasłon.
Dobrze wyposażone mieszkanie pod wynajem powinno być ładnie wykończone i umeblowane. Nikt chyba nie chciałby mieszkać w jakiejś klitce.
Kierując się doborem mieszkania pod wynajem warto mieć na uwadze, że powinno być ono zadbane i czyste. Jeśli sam właściciel nie szanuje mieszkania, to nie ma sensu wynajmować takiego lokalu.