Jak kupić wymarzone mieszkanie?
Znalezienie nowego mieszkania to bardzo poważna decyzja, która zazwyczaj podejmowana jest na długie lata. Szczególnie jeśli ma to być lokal jedyny w swoim rodzaju i spełniający wszystkie nasze wymagania. Wymarzone mieszkanie charakteryzuje się przede wszystkim tym, że chętnie się do niego wraca i traktuje je jako azyl. Jak je jednak znaleźć?
Lokalizacja i otoczenie
Choć mieszkanie kojarzy się głównie z wnętrzem, to nic nie psuje radości tak jak nietypowi sąsiedzi lub ruchliwa ulica pod oknem. Oczywiście są osoby, dla których przejeżdżające nieopodal samochody są muzyką dla uszu, to w nocy raczej nie sprawią żadnej radości. Natomiast jeśli jeden z sąsiadów codziennie ćwiczy grę na flecie, a drugi ma ciągle coś do naprawy w domu, to oni również nie będą mili widziani. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto parokrotnie odwiedzić blok o różnych porach dnia i zobaczyć co się tam dzieje. Można również mieszkające tam osoby podpytać, jak wygląda życie na tym osiedlu i czy jest coś, o czym należy wiedzieć. Takich informacji najlepiej udzielą starsze osoby mieszkające w danym miejscu od wielu lat, podczas gdy inni mieszkańcy dość często się zmieniali.
Dostęp do infrastruktury miejskiej
W zależności od preferencji można zdecydować się na zakup mieszkania w centrum miasta bądź jego peryferiach. Warto myśleć przyszłościowo. Jeśli kupujący w ciągu kilku najbliższych lat planuje założyć rodzinę, to mieszkanie na obrzeżach miasta może być dość kłopotliwe, szczególnie jeśli nie posiada się własnego środka transportu. W takim wypadku wyróżnia się znaczna odległość do:
- żłobka, szkół i przedszkoli;
- przychodni zdrowia;
- szpitala;
- miejsca pracy;
- muzeów, kin, teatrów;
- banków i urzędów.
W zamian za ciszę i spokój będzie trzeba poświęcić czas na dojazdy do tych miejsc. Z drugiej jednak strony ewentualne przyszłe pociechy będą miały gdzie się bawić i spędzać czas na łonie natury.
Ostatecznie sam lokal
Wymarzone mieszkanie często sprawia taki kłopot, że znajduje się w idealnym miejscu, sąsiedzi są w porządku, a pod oknem przejeżdża kilka aut dziennie, ale nie wygląda tak jak w naszych marzeniach. W takiej sytuacji warto na spokojnie przemyśleć, co będzie można zmienić i czy nie przysporzy nam to nadmiernych kosztów. Można również starać się wynegocjować niższą cenę, jeżeli coś nam nie odpowiada. Najważniejsze jest jednak to, by mieć tzw. wizję, jak ten lokal będzie wyglądał po wprowadzeniu odpowiednich zmian.
Trzeba po prostu wyobrazić sobie, czy w tym miejscu kolejne lata będą dla nas szczęśliwe.
Bez dobrego dojazdu do miasta nie ma co pchać do takiego mieszkania. Po co spędzać połowę życia w pacy, a potem w dojeździe?
Lokalizacja mieszkania jest bardzo ważna. Jeśli wybierzesz mieszkanie w jakiejś dziurze, to potem pretensje miej tylko do siebie, że wszędzie masz daleko.